Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi

Yakup Tepe tarafından 03 Temmuz 2015'de yazıldı.
Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi

Programın Amacı

Eski uygarlıkları araştırmak, incelemek ve bunları yeryüzüne çıkarmak amacıyla eğitim ve araştırma yapar.

Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi: Önasya’da (Mezopotamya, Suriye,İran,Anadolu,Kıbrıs) Neolitik Çağdan başlayarak çivi yazısının kullanıldığı çağları da içine alan dönemi inceler. 

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Mitoloji,Ege Arkeolojisi,Arkaik Çağ keramiği, Antik şehircilik,Hellenistik Çağ, Mimarlık Tarihi, Kazı Teknikleri,Müze uygulamaları,Etrüsk Sanatı, Tarihi Coğrafya,Prehistoryaya giriş, bilgisayar destekli arkeoloji, kalıtım ve evrim,malzeme bilgisi, Türkiye prehistoryası, Assur ticaret kolonileri,Frig sanatı, yeni Urartu sanatı, ikonografi gibi dersler okutulmaktadır. 

Çalışma Alanları

MTA,kültür ve Turizm Bakanlıkları,Vakıflar Genel Müdürlüğü ve müzelerde çalışabilir, yabancı dil bilenler rehberlik yapabilirler. Pedagojik formasyon almış olanlar okullarda sanat tarihi öğretmenliği görevinde bulunabilirler. Kazılar yapmak, tarihi eserleri temizlemek, restorasyon çalışmaları yapmak, tarihi alanları belirlemek görevleri arasındadır.

Arazi ve müzelerde; kazı aletleri, dozerler,çizim ve sondaj aletleri ve kimyasal maddeler kullanarak, meslektaşları, yöneticiler ve kazı yapılan yerdeki vatandaşlarla birlikte çalışabilirler.


Diğer yazılar

Uçak Gövde Bakım
Yakup Tepe

Uçak Gövde Bakım

  • 539 kez okundu
Siyaset Bilimi
Sevilay Tepe

Siyaset Bilimi

  • 469 kez okundu